Skróciłeś czas pracy? Możesz nie dostać dopłaty
Firma, która jako jedna z pierwszych w Polsce przeszła pozytywnie procedurę uprawniającą do ubiegania się o subsydia płacowe oferowane w ramach ustawy antykryzysowej, może nie podpisać umowy z FGŚP. Powód? Firma obniżyła wymiar czasu pracy już w marcu, a zatem przed wejściem w życie rządowego pakietu antykryzysowego. Sfinalizowanie umowy z Funduszem oznaczałoby poważne konsekwencje dla przedsiębiorstwa.
Źródło: Bankier.pl, Twoja Firma, Dziennik Gazeta Prawna
Umowy o pracę mogą być sporządzane w języku obcym
Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o języku polskim weszła właśnie w życie. Co oznacza dla pracodawców? Nowe regulacje zakładają, że umowa o pracę zawierana w Polsce powinna być sporządzona w języku polskim. Na wniosek pracownika cudzoziemca umowę będzie można sporządzić w języku obcym.
Źródło: Gazetaprawna.pl
Wypowiedzenie umowy a odszkodowania pracownicze
Sąd Najwyższy wydał uchwałę, w której szczegółowo zostały omówione podstawy prawne związane z zagadnieniem odszkodowań pracowniczych za wypowiedzenie umowy przez pracodawcę. Sąd uznał, że art. 47 Kodeksu pracy wyczerpująco reguluje przysługujące pracownikowi roszczenia.
Źródło: eGospodarka
Oddelegowanie pracownika do innej pracy
Pracodawca ma prawo (po spełnieniu odpowiednich przesłanek) oddelegować pracownika na inne stanowisko pracy bez wręczania zatrudnionemu wypowiedzenia zmieniającego. Jednak oddelegowanie do nowej pracy jest dopuszczalne tylko w przypadku braku przeciwwskazań zdrowotnych.
Źródło: eGospodarka
Kosztowny powrót zwolnionej załogi
Firmy, które dokonały zwolnień grupowych mogą mieć problemy, kiedy do przedsiębiorstwa spłyną nowe kontrakty. Pracodawcy mogą cofnąć wypowiedzenia tylko tym osobom, które wyrażą na to zgodę. Reszcie będą musieli wypłacić odprawy.
Źródło: Rp.pl
Abonamenty czy polisy?
Wielu Polaków deklaruje gotowość wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. W tej perspektywie dużego znaczenia nabierają grupowe ubezpieczenia pracownicze. Ubezpieczenie zdrowotne pracowników może być korzystne ekonomicznie dla przedsiębiorstwa.
Źródło: Bankier.pl, Gazeta Ubezpieczeniowa