29.10.2009 r.
4 min

Przegląd prasy - czwartek

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.10.2009r.
4 min

Od 1 stycznia 2010 r. będzie przysługiwać dodatkowy urlop macierzyński

Już od początku przyszłego roku pracownicy nabędą prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W 2014 roku wymiar tego urlopu wyniesie: do sześciu tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, oraz do ośmiu tygodni w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Źródło: Gazetaprawna.pl Przeczytaj cały artykuł

Ile kosztuje zdrowie pracownika?

Dbanie o zdrowie pracowników leży w interesie przedsiębiorcy. Pracodawcy troszczą się o zdrowie swoich podwładnych, wysyłając ich na badania okresowe. Niektórzy z nich oferują zatrudnionym także dodatkowe pakiety medyczne. Autor wskazuje, ile pracodawców może kosztować opieka medyczna pracowników.

Źródło: Twoja Firma, Gazetapraca.pl Przeczytaj cały artykuł

Pracownik zapłaci za niewykonane obowiązki

Pracodawca może żądać od pracownika odszkodowania, jeśli ten ostatni porzucił pracę. Warunkiem otrzymania roszczenia jest wykazanie tego, ze przedsiębiorca poniósł z tego powodu szkodę majątkową.

Źródło: Rp.pl Przeczytaj cały artykuł

Za wadliwe rozwiązanie umowy tylko jedna sankcja

Jeśli pracownik zdecyduje się na nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, poniesie odpowiedzialność odszkodowawczą na mocy regulacji Kodeksu pracy. Pracodawcy nie przysługują dodatkowe roszczenia odszkodowawcze. W związku z tym nie powinien umieszczać zapisów o dodatkowych konsekwencjach w umowie o pracę.

Źródło: eGospodarka Przeczytaj cały artykuł

Pracodawca prześle pracownikowi raport o składkach raz na kwartał

Projekt kolejnej nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje, że pracodawca prześle pracownikowi informacje o opłaconych składkach do weryfikacji raz na kwartał. Rzadsze przekazywanie ZUS RMUA ułatwi życie płatnikom składek, ale jednocześnie może mieć negatywne skutki dla pracowników.

Źródło: Bankier.pl, Twoja Firma Przeczytaj cały artykuł

Wypłata chorobowego a postępowanie powypadkowe

Jeżeli pracodawca wypłaci pracownikowi wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, a później okaże się, iż niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem lub chorobą zawodową, to wypłacone chorobowe trzeba będzie klasyfikować jako zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia wypadkowego. Ekspert wyjaśnia, w jaki sposób dokonać korekty raportów ZUS RSA oraz ZUS RCA.

Źródło: eGospodarka, Ubezpieczenia społeczne w praktyce Przeczytaj cały artykuł