23.03.2018 r.
1 min

Przedsiębiorcy posiadający zadłużenie wobec ZUS nie mogą korzystać z zasiłków

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.03.2018r.
1 min

 Uiszczając składki jednym przelewem ubezpieczony nie ma możliwości wskazania, na jakie należności jego wpłata ma zostać zaliczona. Poczynając od stycznia 2018 roku dokonywane przez przedsiębiorców przelewy są księgowane za każdym razem na najstarsze zaległości oraz narastające odsetki. Tym samym nie ma już teraz możliwości opłacania tylko jednej wybranej składki lub regulowanie bieżących należności, bez jednoczesnej spłaty zadłużenia.

Po rozliczeniu pierwszych płatności składek w nowej formule ZUS przedstawił dane dotyczące zadłużenia ubezpieczonych. Wynika z nich, że zaległości przedsiębiorców wobec Zakładu wynoszą ok 14,5 miliarda złotych.

Zmiany są szczególnie istotne dla tych ubezpieczonych, którzy opłacają składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, mając jednocześnie zadłużenie z tytułu innego ubezpieczenia. Biorąc pod uwagę nowe zasady i zaliczenie bieżących zapłat na poczet najstarszych zaległości może to oznaczać dla nich utratę prawa do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. Nawet niewielka zaległość czy odsetki naliczone za dzień opóźnienia w przekazaniu przelewu staną się bowiem przyczyną utraty ciągłości ubezpieczenia.

Sposobem na utrzymanie prawa do zasiłków z ubezpieczenia społecznego, w razie powstania zaległości wobec ZUS, jest złożenie wniosku o jej rozłożenie na raty.