Umowa na czas określony z nauczycielem
Zasadą jest, iż stosunek pracy z nauczycielem może zostać nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony oraz na podstawie mianowania. Odstępstwa od tej zasady przewiduje art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2016, poz. 1379), zwanej dalej Kartą Nauczyciela, w myśl którego w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym, z nauczycielem mianowanym lub nauczycielem dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Karta Nauczyciela nie przewiduje zatem umów na zastępstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Z nauczycielem zatrudnionym w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela jest zawierana umowa na czas określony. W takiej umowie czas jej trwania należy określić albo poprzez wskazanie konkretnej daty albo poprzez określenie, że umowa ta jest zawarta na okres nieobecności określonego nauczyciela. W tym drugim przypadku koniec nieobecności zastępowanego nauczyciela będzie dniem rozwiązania stosunku pracy.
Umowa na zastępstwo a ciążą pracownicy zastępującej nieobecnego pracownika
Przepis art. 177 § 3 k.p. przyznaje kobietom zatrudnionym na podstawie umowy na czas określony szczególne uprawnienie. W przypadku gdy umowa z pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega ona przedłużeniu do dnia porodu. Jednakże zasada ta, zgodnie z art. 177 § 31 k.p., nie ma zastosowania do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Przedłużenie umowy do dnia porodu
Jak wskazano wcześniej, umowa o pracę zawarta z nauczycielem w celu zastępstwa nieobecnego pracownika jest umową na czas określony. W związku z tym nie mają do niej zastosowania przepisy Kodeksu pracy o umowach zawartych celu zastępstwa nieobecnego pracownika. W szczególności nie stosuje przepisu art. 177 § 31 k.p. Oznacza to, iż umowa o pracę zawarta na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego pracownicy, która uległaby rozwiązaniu po zakończeniu trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Przedłużenie następuje z mocy prawa. Przepisy nie wymagają sporządzenia dodatkowego dokumentu w tej sprawie: aneksu, kolejnej umowy. Jednakże w celu uniknięcia ewentualnych nieporozumień pracodawca powinien powiadomić pracownicę o przedłużeniu umowy.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta