Obowiązek prowadzenia ewidencji
W związku z wprowadzeniem limitów czasowych w korzystaniu przez pracodawcę użytkownika z pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę oraz umów prawa cywilnego tej samej osoby, ustawodawca zdecydował się nałożyć na pracodawcę użytkownika obowiązek ewidencjonowania osób wykonujących pracę tymczasową. Obowiązek ten statuuje nowo dodany do ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (t.j. Dz. U. z Dz.U. 2016 r., poz. 360 z późn. zm.), zwaną dalej ustawą o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, art. 14a. Stosownie do dyspozycji art. 14a ust. 1 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, pracodawca użytkownik prowadzi ewidencję osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę oraz umowy prawa cywilnego, zawierającą informacje o dacie rozpoczęcia i dacie zakończenia wykonywania takiej pracy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy, o którym mowa w art. 20, oraz przechowuje tę ewidencję przez okres jej prowadzenia i przypadający bezpośrednio po nim okres 36 miesięcy.
Ewidencja
Zgodnie z dyspozycją art. 14a ust. 1 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, ewidencja osób wykonujących pracę tymczasową powinna obejmować informacje o dacie rozpoczęcia i dacie zakończenia wykonywania pracy tymczasowej w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.
Zauważyć należy, iż zakres informacji, jakie powinny znaleźć się w ewidencji, ułatwić ma kontrolę przestrzegania przez pracodawcę użytkownika limitów określonych w art. 20 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Z przepisu tego wynika, iż pracodawca użytkownik może przyjąć do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umów o prace lub umów cywilnoprawnych tę samą osobę na okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. W przypadku gdy praca tymczasowa obejmuje jednak zadania, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika, czas, przez jaki dana osoba może wykonywać pracę tymczasową na rzecz jednego pracodawcy użytkownika w sposób ciągły, może wynosić maksymalnie 36 miesięcy.
Ewidencja winna być prowadzona i przechowywana – w formie pisemnej lub elektronicznej – odrębnie dla każdego pracownika (art. 14a ust. 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Pracodawca użytkownik nie może zatem prowadzić zbiorczej ewidencji osób wykonujących pracę tymczasowej na jego rzecz.
Czas przechowywania ewidencji
Zgodnie z art. 14 ust. 1 in fine ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych ewidencja powinna być przechowywana przez okres jej prowadzenia i przypadający bezpośrednio po nim okres 36 miesięcy.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta