Prawo Pracy
22.10.2024 r.
2 min

Projektowane zmiany regulacji o układach zbiorowych pracy

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
22.10.2024r.
2 min

Przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych przewiduje kompleksowe uregulowanie zasad zawierania i ewidencjonowania układów zbiorowych pracy oraz opartych na ustawie porozumień zbiorowych.

Nowa ustawa została opracowana w oparciu o dotychczasowe przepisy zawarte w dziale XI kodeksu pracy, które zostaną przez nią zastąpione. Głównym celem prac legislacyjnych w tym zakresie jest uproszczenie procedur zawierania i rejestrowania układów zbiorowych pracy w elektronicznym systemie – Krajowej Ewidencji Układów Zbiorowych Pracy (KEUZP). Przy ich zawieraniu dopuszczalny będzie udział mediatora, który pomagałby w wypracowaniu rozwiązań́ korzystnych dla obu stron. Ponadto projektodawcy wskazują na konieczność czasowego ograniczenia obowiązywania porozumień zbiorowych. Dlatego też projekt przewiduje obowiązywanie:

  • zakładowego układu zbiorowego pracy przez 5 lat,
  • ponadzakładowego układu zbiorowego pracy przez 10 lat.

Omawiany projekt ustawy jest odpowiedzią na Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z 19 października 2022 roku w sprawie adekwatnych wynagrodzeń́ minimalnych w Unii Europejskiej. Zobowiązuje ona państwa członkowskie, w których porozumienia zbiorowe obejmują niewielką liczbę pracowników, do podjęcia działań zmierzających do objęcia nimi około 80% pracowników.

Wejście w życie ustawy jest planowane na 1 stycznia 2025 roku.