Prawo Pracy
18.03.2025 r.
4 min

Projektowane dofinansowanie praktyk absolwenckich

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
18.03.2025r.
4 min

Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Odbywa się ją na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką zawieranej pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę.

Osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zwane dalej „podmiotem przyjmującym na praktykę”, może przyjmować na praktykę praktykanta, czyli osobę, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Umowa o praktykę absolwencką powinna określać w szczególności:

1. rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne;

2. okres odbywania praktyki;

3. tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki;

4. wysokość świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 3 ust. 2, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Z powyższego wynika, że praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. Wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego należnego praktykantowi nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 3 ustawy o praktykach absolwenckich).

Zastrzeżenie w umowie o praktyki absolwenckie wynagrodzenia dla praktykanta ma istotne znaczenie dla możliwości jej wcześniejszego rozwiązania. Jeżeli praktyka odbywana jest nieodpłatnie, umowa może zostać rozwiązana na piśmie w każdym czasie. Natomiast w przypadku, gdy praktyka odbywana jest odpłatnie, umowa może zostać rozwiązana na piśmie z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia (art. 5 ust. 6 ustawy o praktykach absolwenckich).

Sejm 21 lutego 2025 roku przyjął ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która wprowadza zmiany do ustawy o praktykach absolwenckich. Przewiduje ona, że w przypadku niepełnoletniego praktykanta, który ukończył szkołę ponadpodstawową i spełnia obowiązek nauki przez uczęszczanie na praktykę absolwencką zgodnie z art. 36 ust. 12 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, umowa może być zawarta na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez niego 18. roku życia.

Istotną zmianę stanowi wprowadzenie dofinansowania dla podmiotów, które przyjęły na praktyki osobę przed ukończeniem 18 roku życia. Jeśli omawiane przepisy wejdą w życie, to dofinansowanie będzie przysługiwało w wysokości 250 zł za każdy pełny miesiąc praktyki, o ile praktyka została zrealizowana w wymiarze co najmniej 120 godzin miesięcznie. Dofinansowanie przyzna wójt, burmistrz, albo prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania praktykanta, na wniosek pracodawcy złożony w terminie 3 miesięcy od dnia ukończenia praktyki przez praktykanta. Nadal trwają prace legislacyjne nad omawianą ustawą. Senat wprowadził do niej poprawki, jednak nie odnoszą się one w sposób istotny do fragmentu dotyczącego zmian w ustawie o praktykach absolwenckich. Ustawa wróci teraz do Sejmu.