27.01.2016 r.
3 min

Program Płatnik C_B_A - nowa komunikacja online z ZUS

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.01.2016r.
3 min

Zgodnie z zapisem art. 47 a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, 689 i 1037), każdy płatnik składek rozliczający składki za więcej niż 5 osób,  obowiązany jest do przekazywania dokumentów niezbędnych do prowadzenia kont płatników składek i kont ubezpieczonych oraz korekty tych dokumentów przez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego. To oznacza, że każda firma dokonująca zgłoszeń i rozliczeń za pięciu i więcej ubezpieczonych wobec ZUS będzie weryfikować dokumenty online w ramach interakcji.

Program Interaktywny Płatnik Plus (IPP) nazywany roboczo Programem Uszczelka to innowacyjna forma komunikacji płatników składek z ZUS-em. Dotychczas płatnicy co miesiąc przekazywali dokumenty rozliczeniowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych je przetwarzał i dopiero wtedy ZUS informował o ewentualnych nieprawidłowościach w formie „Zawiadomienia o błędach w dokumentach przekazanych do ZUS”. Teraz komunikacja jest dwustronna: płatnik sporządza i przesyła dokumenty na podstawie danych, które pobiera online z ZUS.

Nowe, rozpoczynające dopiero działalność gospodarczą firmy, są automatycznie włączane do programu IPP. W wyniku tego nie mają żadnych nieprawidłowości, ponieważ dokumenty są prawidłowo sporządzane i przetwarzane od samego początku.

Trzy poziomy weryfikacji polegają na tym, że przed przekazaniem dokumentów do ZUS dokumenty przechodzą przez reguły weryfikacji o różnej krytyczności.

Na poziomie C nie ma wymiany informacji z ZUS i dokumenty podlegają tylko kontroli formalnej, na poziomie B dokumenty są weryfikowane, ale dla części reguł obniżony jest poziom krytyczności, a to oznacza, że mogą pojawiać się błędy. Przy poziomie weryfikacji A ZUS nie przyjmie już dokumentów z błędami.

Obecnie część firm nie jest w ogóle weryfikowana online, część firm w ramach interakcji jest weryfikowana na poziomie B, lecz program dopuszcza do przesłania dokumentów do ZUS z pewnym rodzajem błędów. W momencie przejścia z poziomu B na poziom A błędy, które jeszcze wczoraj występowały jako zwykłe lub ich nie było następnego dnia mogą stać się błędami krytycznymi niepozwalającymi na ich wysyłkę do ZUS.

Kolejnym godnym zainteresowania ułatwieniem jest możliwość sporządzenia dokumentów rozliczeniowych korygujących na podstawie dokumentów rozliczeniowych przetworzonych i pobranych z ZUS (czyli zestawów rozliczeniowych przetworzonych i posiadanych przez ZUS).

W tym również przypadku, poza nowatorskimi, całkowicie zmienionymi zasadami sporządzania i weryfikacji korekt w programie, obowiązuje również reguła 3 poziomów weryfikacji i występowania dodatkowych ostrzeżeń i krytyczności błędów.


Zobacz szkolenia z nowej wersji programu Płatnik 10.01.001 >>>

""