Prawo Pracy
18.06.2024 r.
3 min

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla obywateli Ukrainy

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
18.06.2024r.
3 min

1 lipca 2024 roku wejdzie w życie ustawa zmieniająca ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Da ona podstawę do kolejnego przedłużenia obowiązywania szczególnych rozwiązań przewidzianych dla obywateli Ukrainy, którzy przebywają w naszym kraju w związku z inwazją rosyjską na ich ojczyznę.

W oparciu o nowelizację, legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce (w ramach ochrony tymczasowej) zostanie przedłużony do 30 września 2025 roku. Dotyczy to zarówno tych osób, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 roku, jak i tych, którzy przebywali w Polsce przed tą datą.

Ponadto nowa regulacja pozwoli obywatelom Ukrainy na zmianę statusu pobytowego z ochrony tymczasowej na pobyt czasowy na okres 3 lat. Z tego uprawnienia będzie można jednak skorzystać dopiero w przyszłym roku. Będzie to rozwiązanie szczególne dla osób ze statusem UKR. Warunkiem jego przyznania jest posiadanie statusu UKR:

  • w dniu 4 marca 2024 roku,
  • w dniu złożenia wniosku o wydanie karty pobytu,
  • nieprzerwanie co najmniej przez 365 dni.

Wskazane warunki muszą być spełnione łącznie. Karta pobytu będzie wydawana z adnotacją „poprzednio posiadacz ochrony czasowej”.

Pracodawcy muszą zwrócić uwagę, że od 1 lipca 2024 roku skrócony zostanie czas na złożenie powiadomienia do Powiatowego Urzędu Pracy o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Obecnie pracodawca może to zrobić w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia pracy przez osobę z Ukrainy. Według nowelizacji dokonanie zgłoszenia będzie konieczne w ciągu 7 dni. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 22 ust. 2 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa „podmiot powierzający wykonywanie pracy składa ponownie powiadomienie w terminie 7 dni od wystąpienia następujących okoliczności:

1. zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy lub

2. zmieniło się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy, lub

3. zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określony w powiadomieniu, lub

4. obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu”.