Pracownicy mogą otrzymać paczki żywnościowe, bilety do placówek kulturalnych lub rozrywkowych, karty przedpłacone albo zwrot poniesionych na taki cel wydatków.
Przychód w postaci otrzymanych prezentów, których zakup został sfinansowany z ZFŚS lub funduszy związków zawodowych korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten zwalnia z podatku dochodowego od osób fizycznych wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
Ze zwolnienia korzystają wyłącznie świadczenia pieniężne i rzeczowe sfinansowane w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych. Na podstawie przywołanego wyżej przepisu zwolnienie przysługuje do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł. Jeszcze w 2022 i 2023 roku limit zwolnienia obowiązuje w kwocie zwiększonej do 2 000 zł. Opodatkowaniu będzie podlegać jedynie nadwyżka ponad wskazane kwoty.
Trzeba pamiętać, że bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi nie korzystają ze zwolnienia, nawet jeśli ich zakup został sfinansowany z ZFŚS, czy funduszy związków zawodowych. Inaczej sytuacja wygląda w odniesieniu do kart przedpłaconych, które są traktowane jako środek płatniczy (świadczenie pieniężne), a nie jak bony czy talony, i dlatego mieszczą się wśród świadczeń, o których mowa w art. 21 ust.1 pkt. 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.