12.09.2013 r.
3 min

Premie, nagrody i inne świadczenia w postawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
12.09.2013r.
3 min

Pomniejszanie świadczeń a podstawa wymiaru według ustawy zasiłkowej

W świetle art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.

Zdaniem ZUS…

W pkt. 166 komentarza z 2012 r. do ustawy czytamy, iż „przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które zgodnie z obowiązującymi u pracodawcy przepisami płacowymi albo umowami o pracę (u pracodawców, którzy nie mają obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania) przysługują za okres pobierania zasiłku. W razie braku postanowień o zachowywaniu prawa do składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie przysługuje za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru.”

ZUS podkreślił jednak, iż jeżeli mimo braku odpowiednich postanowień w przepisach płacowych lub umowach o pracę, pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania zasiłku, składnika tego nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku.

Przykłady

Pracownik otrzymuje miesięczną premią uznaniową. Wysokość każdorazowo jest ustalana przez kierownika i zależy od oceny jakości pracy. W regulaminie wynagradzania brak postanowień o zachowywaniu prawa do premii za okresy pobierania świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Należy uznać, iż premia nie jest wypłacana za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, co skutkuje tym, iż podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru pracownikowi tego wynagrodzenia.

Pracownik zachorował w lipcu 2013 r. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego to przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od lipca 2012 r. do czerwca 2013 r. W tym okresie pracownik otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze (stawka miesięczna) oraz dodatek brygadzistowski. W regulaminie wynagradzania brak przepisów o zachowywaniu dodatku za okres pobierania świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, jednak pracodawca wypłaca ten dodatek wszystkim brygadzistom w pełnej miesięcznej wysokości, nie pomniejszając jego wysokości za okresy pobierania zasiłków. Dodatek nie podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego.

W praktyce….

Z całą pewnością warto zadbać o jednoznaczne zapisy w prawie wewnątrzzakładowym. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być umieszczenie stosownych postanowień (o wypłacaniu lub pomniejszaniu w trakcie niezdolności do pracy wnikającej z choroby) odrębnie dla każdego ze świadczeń, które pracodawca przewidział w regulaminie wynagradzania lub innym akcie prawa wewnątrzzakładowego.

Zobacz szkolenia: