W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym Regulamin Wynagradzania i Premiowania obowiązujący w konkretnym zakładzie gwarantuje zachowanie przez pracowników prawa do premii uznaniowej również za okres niewykonywania pracy spowodowany niezdolnością do pracy z powodu choroby. Jednocześnie przepisy prawa zakładowego nie określają kwotowo świadczenia należnego pracownikowi w danym okresie tytułem premii uznaniowej.
Zatem do świadczenia przedstawionego w pytaniu stosować będziemy regulację zawartą w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W świetle przywołanego przepisu przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.
Z wskazanego przepisu wynikają więc faktycznie dwa warunki niezaliczania jakiegoś składnika wynagrodzenia pracownika do postawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, a mianowicie:
- Wynikające z przepisów prawa zakładowego zachowanie przez pracownika prawa do określonego składnika wynagrodzenia w okresie niezdolności spowodowanej chorobą,
- Faktyczne wypłacanie tego składnika wynagrodzenia pracownikowi w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.
W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu przepisy zakładowego spełniają warunek pierwszy tj. gwarantują pracownikowi prawo do premii uznaniowej w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, w którym to okresie otrzymuje wynagrodzenie za czas choroby bądź zasiłek chorobowy. Zakładając zatem , że ten składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, nie powinien być on uwzględniany w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby.