Przepis art. 85t ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1379 z późn. zm.), zwanej dalej Kartą Nauczyciela, statuuje instytucję zawieszenia nauczyciela w pełnieniu obowiązków. Zawieszenie może mieć charakter fakultatywny lub obligatoryjny.
Zawieszenie fakultatywne ma miejsce, w przypadku gdy przeciwko nauczycielowi lub nauczycielowi pełniącemu funkcję dyrektora szkoły wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole. W sprawach niecierpiących zwłoki zawieszenie może zostać dokonane przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Zawieszenia dokonuje w stosunku do nauczyciela – dyrektor szkoły, a w stosunku do nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły – organ prowadzący szkołę (art. 85t ust. 1 Karty Nauczyciela).
Dyrektor szkoły zawiesza obligatoryjnie nauczyciela, a organ prowadzący szkołę – nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły, w sytuacji gdy wszczęte postępowanie karne lub złożony wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczy czynu naruszającego prawa i dobro dziecka (art. 85t ust. 2 Karty Nauczyciela).
Zawieszenie w pełnieniu obowiązków może nastąpić również z mocy prawa w razie tymczasowego aresztowania lub pozbawienia wolności w związku z postępowaniem karnym nauczyciela lub nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły (art. 85t ust. 3 Karty Nauczyciela).
Zawieszenie w pełnieniu obowiązków nie może trwać więcej niż sześć miesięcy. Ograniczenie to nie ma zastosowania, w przypadku gdy przeciwko nauczycielowi, nauczycielowi pełniącemu funkcję dyrektora szkoły nadal toczy się postępowanie karne lub postępowanie dyscyplinarne, w związku z którym nastąpiło zawieszenie (art. 85t ust. 4 Karty Nauczyciela).
Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela, nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły w okresie zawieszenia może ulec zmniejszeniu. Natomiast wynagrodzenie tymczasowo aresztowanego ulega obligatoryjnie ograniczeniu, ale najwyżej do połowy, w zależności od jego stanu rodzinnego. Ograniczenie kwoty należnego wynagrodzenia następuje począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym miało miejsce zawieszenie w pełnieniu obowiązków. (Art. 85 u ust. 1 Karty Nauczyciela).
Należy podkreślić, iż instytucja zawieszenia w pełnieniu obowiązków jest ściśle związana z odpowiedzialnością dyscyplinarną nauczycieli. Jak zauważył bowiem Naczelny Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 6 września 2012 r., sygn. akt I OSK 1831/12, „instytucja zawieszenia nauczyciela w pełnieniu obowiązków została zamieszczona w wyodrębnionym systemowo rozdziale poświęconym odpowiedzialności dyscyplinarnej, co wskazuje na intencję ustawodawcy zaliczenia tych spraw do kategorii spraw dyscyplinarnych”.
Od decyzji o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków zainteresowanemu przysługuje odwołanie. Odwołanie należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji do komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji, za pośrednictwem organu, który podjął decyzję o zawieszeniu (art. 85t ust. 5 Karty Nauczyciela).
Komisja dyscyplinarna pierwszej instancji rozpatruje odwołanie w składzie 3 członków, na posiedzeniu niejawnym, które powinno się odbyć w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania (art. 85t ust. 6 Karty Nauczyciela). Może ona orzec o utrzymaniu w mocy lub o uchyleniu decyzji o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków. Postanowienie o uchyleniu decyzji o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków organ wydaje, jeżeli w toku postępowania wyjaśniającego nie został uprawdopodobniony zarzut uchybienia godności zawodu lub obowiązkom nauczyciela, a także gdy rzecznik dyscyplinarny przy komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji wniósł o wymierzenie kary nagany z ostrzeżeniem i jednocześnie ze względu na powagę i wiarygodność zarzutów niecelowe jest odsunięcie zawieszonego od wykonywania obowiązków w szkole. Orzeczenie komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji ma postać postanowienia (art. 85t ust. 7, 8 Karty Nauczyciela).
Nauczyciel, nauczyciel pełniący funkcję dyrektora szkoły może wnieść zażalenie na postanowienie komisji odwoławczej pierwszej instancji do odwoławczej komisji dyscyplinarnej. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, za pośrednictwem komisji, która je wydała (art. 85t ust. 9 Karty Nauczyciela).
Organ wyższej instancji rozpatruje odwołanie w składzie 3 członków, na posiedzeniu niejawnym. Powinno się ono odbyć w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania (art. 85t ust. 10 Karty Nauczyciela). Postanowienie odwoławczej komisji dyscyplinarnej jest ostateczne (art. 85t ust. 11 Karty Nauczyciela).
Reasumując. Zawieszenie nauczyciela może nastąpić jedynie w sytuacjach określonych w art. 8 t ust. 1-3 Karty Nauczyciela. W żadnym innym wypadku nauczyciel nie może zostać zawieszony w pełnieniu swoich obowiązków. Powinniście Państwo zatem ocenić, czy zachodzą określone w/w przepisie okoliczności uzasadniające zawieszenie nauczyciela w pełnieniu jego obowiązków.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta