27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
20.11.2023 r.
3 min

Prawo do urlopu wypoczynkowego u nowego pracodawcy po wykorzystaniu limitu przysługującego w danym roku u poprzedniego pracodawcy

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
20.11.2023r.
3 min

Pracownicy, którzy w trakcie roku zmieniają pracę mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze odpowiadającym ich stażowi pracy. To, ile dni mogli wykorzystać u dotychczasowego pracodawcy oraz ile pozostanie im do wykorzystania u nowego pracodawcy powinno zostać ustalone proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u każdego z nich.

Powyższe wynika z art. 1551 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy u dotychczasowego pracodawcy, pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w tym roku, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. U kolejnego pracodawcy pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego, w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego. Natomiast w przypadku, gdy u kolejnego pracodawcy pracownik został zatrudniony na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego, pracownikowi przysługiwać będzie urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.

Ponadto art. 1551 § 2 kodeksu pracy modyfikuje zasadę proporcjonalności. W myśl tego przepisu pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzysta u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z zasady proporcjonalności, u kolejnego pracodawcy przysługiwać będzie urlop w odpowiednio niższym wymiarze.

Trzeba pamiętać, że w każdym przypadku łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców. Tym samym, jeżeli u dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż należny mu ze względu na okres przepracowany u tego pracodawcy, u kolejnego pracodawcy będzie on miał prawo do urlopu wypoczynkowego w odpowiednio niższym wymiarze, a nawet wcale. W przypadku gdy u dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał przysługujący mu urlop w całości, na kolejnym pracodawcy zatrudniającym tego pracownika w tym samym roku kalendarzowym nie będzie spoczywał obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego, chyba że po stronie pracownika wystąpią okoliczności powodujące nabycie przez niego prawa do urlopu w wyższym wymiarze.