Zasady nabywania prawa do tzw. trzynastki zostały określone w ustawie z dnia 12.12.1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1144 ze zm.) – dalej: „ustawa”.
Prawo do trzynastki w głównej mierze jest uzależnione od długości okresu zatrudnienia u danego pracodawcy mierzonego w skali danego roku kalendarzowego.
I tak, prawo do trzynastki w pełnej wysokości nabywa pracownik, który przepracował u danego pracodawcy pełny rok kalendarzowy (zob. art. 2 ust 1 ustawy). Pracownik, który nie przepracował pełnego roku kalendarzowego nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego. Przy czym, w celu uzyskania omawianego prawa wymagane jest przepracowanie co najmniej 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym (zob. art. 2 ust. 2 ustawy).
Zgodnie z poglądem utrwalonym w orzecznictwie, „okres przepracowany”, o którym mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy, wymagany do nabycia prawa do trzynastki oznacza okres efektywnie (faktycznie) przepracowany, a nie tylko okres pozostawania w stosunku pracy (por. m.in. wyrok SN z 25.07.2003 r., III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26; uchwała SN z 7.11.2011 r., III PZP 3/11, OSNP 2012/1-2/3).
Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie jest jednak wymagane w przypadkach enumeratywnie wymienionych w art. 2 ust. 3 ustawy. Do tych przypadków należy m.in. okres korzystania z urlopu macierzyńskiego, czy rodzicielskiego. Okres korzystania z tych urlopów nie pozbawi zatem prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego mimo, iż z tego powodu pracownik nie przepracuje efektywnie co najmniej 6 miesięcy. Niemniej jednak rzutował będzie na wysokość trzynastki, gdyż zasiłek macierzyński otrzymywany w okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nie są uwzględniane w podstawie obliczania trzynastki. Podobnie rzecz przedstawia się z wynagrodzeniem chorobowym (ewentualnie zasiłkiem chorobowym) wypłacanym w okresie nieobecności w pracy spowodowanej chorobą.
Konkludując, za rok 2015 nabędzie Pani prawo do trzynastki, której wysokość zostanie obliczona wyłącznie w oparciu o sumę wynagrodzeń za pracę wypłaconych za pierwsze 2,5 miesiąca tego roku.