Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. Nr 120, poz. 1252 ze zm.) prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Ponadto w myśl ust. 3 cytowanej ustawy świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie określonej w ust. 1 po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:
- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;
Niestety nawet jeżeli spełnia Pan wszystkie wymienione warunki to i tak brak podstaw prawnych do przyjęcia, że rozwiązanie stosunku pracy z tytułu zatrudnienia w państwie członkowskim Unii Europejskiej nastąpiło z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy
w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz. U. z 2008 r., Nr 69, poz. 415 ze zm.). Zgodnie bowiem z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004, świadczenia przedemerytalne są objęte unijną koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie eksportu świadczeń i przyznania prawa do świadczeń rodzinnych i zdrowotnych. Zatem do świadczeń przedemerytalnych nie stosuje się przepisów art. 5 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004, dotyczących równego traktowania świadczeń, dochodów, okoliczności lub zdarzeń.
Aktualna Promocja: