09.03.2015 r.
1 min

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
09.03.2015r.
1 min

Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego przysługują również na okoliczność niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego osobie, która stała się niezdolna do pracy w czasie trwania ubezpieczenia i niezdolność ta trwa nieprzerwanie po jego ustaniu. Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego mogą przysługiwać ubezpieczonemu również w sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu ubezpieczenia. Świadczenia, o których mowa powyżej, będą bowiem przysługiwały ubezpieczonemu, jeśli niezdolność do pracy trwa bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

a) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
b) nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w przypadku gdy mamy do czynienia z chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku powstania niezdolności do pracy.

Zasiłki po ustaniu ubezpieczenia chorobowego wypłaca oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którego właściwość ustala się według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do wypłaty świadczenia, nawet jeżeli niezdolność do pracy powstała jeszcze w czasie trwania tego ubezpieczenia.