27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy / ZUS
28.08.2022 r.
3 min

Prawo do renty rodzinnej po rodzicu

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy / ZUS
28.08.2022r.
3 min

Jak wynika z treści art. 68 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

  1. do ukończenia 16 lat;
  2. do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  3. bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

„W przypadku dzieci uczących się, prawo do renty rodzinnej przysługuje bez względu na to, czy jest to nauka w szkołach publicznych, czy niepublicznych oraz bez względu na system kształcenia – stacjonarny, wieczorowy, zaoczny. Prawo to przysługuje również słuchaczom studiów doktoranckich oraz podyplomowych, a także dokształcającym się lub doskonalącym zawodowo w formach pozaszkolnych. […] Zasadą jest także, że renta przysługuje za cały rok szkolny lub akademicki, a więc również za okres wakacji.

[…]

Sąd Najwyższy z celu przepisu art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS wywiódł, że prawo do renty rodzinnej przysługuje tylko takiemu dziecku całkowicie niezdolnemu do pracy i do samodzielnej egzystencji, które nie miało możliwości uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, a więc takiemu, które stało się niezdolne do pracy w czasie, gdy nie mogło jeszcze podlegać ubezpieczeniu społecznemu z powodu wieku lub uczęszczania do szkoły. W przypadku dzieci, które stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy, granicą wieku, do ukończenia którego powyższa przesłanka musi się ziścić, jest zawsze 25. rok życia i nie jest dopuszczalne przedłużenie tego okresu, za czym przemawia wykładnia językowa zwrotów "do ukończenia 16 lat lub – jeżeli przekroczyły 16 lat – do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia" (por. A. Wypych-Żywicka, Renta, s. 99).” (Emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Komentarz, red. Beata Gudowska, dr hab. Krzysztof Ślebzak).