Pracownicy ci muszą spełnić wymienione wyżej warunki dotyczące posiadania okresów składkowych i nieskładkowych, wykonywania prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po 31 grudnia 2008 r. oraz rozwiązania stosunku pracy.
W przypadku spełnienia powyższych warunków osoby te mogą przejść na emeryturę w jeszcze niższym wieku emerytalnym niż 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, a niekiedy również przy niższym niż 15 lat stażu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
W przypadku tych osób przy ustalaniu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze możliwe jest uwzględnienie wyłącznie okresów wykonywania takiej pracy, która została wymieniona w konkretnym przepisie (art. 5-11), na podstawie którego przyznawana będzie emerytura pomostowa, a więc w odpowiedniej pozycji wykazu nr 1 lub 2, stanowiących załączniki do ustawy o emeryturach pomostowych.
Nie mogą zostać zaliczone okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w innej pozycji wykazu nr 1 lub 2, stanowiących załączniki do ustawy o emeryturach pomostowych niż wskazana w przepisie, a tym bardziej zamieszczone jedynie w wykazie A lub B rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz.43 ze zm.).
W odniesieniu do niektórych grup pracowników przepisy przewidują dodatkowy warunek polegający na uzyskaniu orzeczenia o niezdolności do wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (art.5, 7, 9). Pracownicy, dla których w odrębny sposób określono warunki przejścia na emeryturę pomostową (art. 5-11) mogą, jeśli nie spełnią jednego z nich (np. nie uzyskają orzeczenia o niezdolności do wykonywania określonej pracy) otrzymać emeryturę na ogólnych zasadach (wymienionych w art.4).