Odpowiedź:
Uzyskanie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego uzależnione jest od przepracowania określonego przepisami prawa okresu czasu. Z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 2217 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, wynika, iż pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego nabywa pracownik, który przepracował okres co najmniej 6 miesięcy. Natomiast pracownik, który nie przepracował co najmniej 6 miesięcy, nabywa dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, jeżeli zachodzą okoliczności określone w art. 2 ust. 3 ustawy, tj.:
- nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego
z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej); - zatrudnienie pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące;
- powołanie pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej;
- rozwiązanie stosunku pracy w związku z:
- przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę
z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne, - przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
- likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia
z przyczyn dotyczących pracodawcy, - likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją;
- przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę
- podjęcie zatrudnienia:
- w wyniku przeniesienia służbowego,
- na podstawie powołania lub wyboru,
- w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
- w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,
- po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej;
- korzystanie:
- z urlopu wychowawczego,
- z urlopu macierzyńskiego,
- z urlopu ojcowskiego,
- z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- z urlopu dla poratowania zdrowia,
- przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego;
- korzystanie z urlopu rodzicielskiego;
- wygaśnięcie stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.
Ustawodawca nie zdefiniował terminu „okres przepracowany”.
W doktrynie i judykaturze przyjmuje się, iż chodzi o okres efektywnie przepracowany u danego pracodawcy, a nie o pozostawanie w stosunku pracy. Decydujące znaczenie dla uzyskania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego ma zatem okres rzeczywistego świadczenia pracy przez daną osobę w roku kalendarzowym, a nie fakt pozostawania w stosunku pracy (zob. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 lipca 2003 r., sygn. akt III PZP 7/03). W związku z tym przyjmuje się, iż wyliczenie w art. 2 ust. 3 przypadków, w których przepracowanie co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagane do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ma charakter wyczerpujący. Są one bowiem traktowane jako przerwy w przepracowaniu okresu wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (zob. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2011 r., sygn. akt III PZP 3/11).
Nie podlegają zaliczeniu do okresów efektywnie wykonywanej pracy m.in. okresy otrzymywania przez pracownika wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.
Powyższe prowadzi do wniosku, iż nie spełniła Pani w 2016 r. przesłanek do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego określonych w art. 2 ust. 2 ustawy. Nie przepracowała bowiem Pani efektywnie okresu 6 miesięcy, gdyż przez 14 dni kwietnia 2016 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Okres korzystania ze zwolnienia lekarskiego nie jest zaliczany do okresu efektywnie wykonywanej pracy. W 2016 r. nie zaszła również żadna z okoliczności wskazanych w art. 2 ust. 3 ustawy uzasadniających wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2015 r. nastąpiła w związku z zaistnieniem okoliczności określonych w art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy, tj. w związku z nawiązaniem z nauczycielem stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta