Kodeksowy obowiązek…
W świetle art. 229 § 4 kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Oznacza to oczywiście, iż pracodawca musi zapewnić sprawdzenie zdrowia pracownika zarówno przed pierwszym dopuszczeniem do pracy (badania wstępne), jak i z upływem terminu wskazanego w orzeczeniu lekarskim (badania okresowe) oraz w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni (badania kontrolne).
…oraz wykonawcze przepisy
Mowa o rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. W świetle § 4 rozporządzenia badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Jak wynika natomiast z § 9 ust. 1 rozporządzenia, lekarze przeprowadzający badania profilaktyczne prowadzą dokumentację medyczną, która obejmuje kartę badania profilaktycznego oraz rejestr wydanych zaświadczeń. Czy pracodawca ma do nich dostęp?
Zdaniem GIODO….
Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielił GIODO w swoim stanowisku dotyczącym możliwości wydania wyników obowiązkowych badań lekarskich pracodawcy, który kieruje na powyższe badania. Wynika z niego, iż pracodawca takowego dostępu do dokumentacji medycznej nie posiada. Zdaniem GIODO przepisy prawa zezwalają tylko na wydanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań lub też o przeciwwskazaniach zdrowotnych danego pracownika do pracy na określonym stanowisku.
Z uzasadnienia…
GIODO odwołuje się do konkretnych przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r., a mianowicie do § 2 ust. 5, § 3 ust. 4 i ust. 5 oraz § 9 ust. 1 pkt 7 oraz ust. 4. W świetle tych regulacji badanie profilaktyczne kończy się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym albo brak przeciwwskazań, albo też przeciwwskazania do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Jest ono wydawane w formie zaświadczeń według wzorów określonych w załącznikach nr 1 i nr 2 do tego rozporządzenia. Lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne przekazuje pracownikowi i pracodawcy właśnie zaświadczenia lekarskie.
GIODO podsumowuje, iż „(…) pracodawca otrzymuje jedynie zaświadczenie (…). Rozporządzenie nie daje mu tym samym uprawnień do otrzymania wyników badań lekarskich pracownika, tym bardziej, że – zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia – wyniki badań diagnostycznych i (lub) konsultacyjnych zamieszczane są w karcie badania profilaktycznego stanowiącej dokumentację medyczną, którą prowadzi lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne.”.
Przechowywanie badań lekarskich oraz dokumentacji medycznej
W świetle rozporządzenia MPiPS z dnia 28.05.1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika orzeczenia lekarskie są przechowywane w aktach osobowych. Natomiast zgodnie z § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. do przechowywania dokumentacji badań profilaktycznych stosuje się odpowiednio ogólnie obowiązujące przepisy o dokumentacji medycznej.