27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
29.09.2023 r.
2 min

Pracownicy zwolnieni od opłaty od pozwu w sprawach pracowniczych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
29.09.2023r.
2 min

Pracownicy nie są już zobowiązani do uiszczania opłat od pozwu w każdym przypadku, gdy roszczenie dotyczy stosunku pracy. Przed nowelizacją pracownicy musieli wnosić opłatę stosunkową od wszystkich pism podlegających opłacie, gdy wartość przedmiotu sporu przekraczała kwotę 50 000 złotych.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 35 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych: „W sprawach z zakresu prawa pracy od pracodawcy pobiera się opłatę podstawową wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 złotych, od wartości przedmiotu sporu ponad tę kwotę, od pracownika i pracodawcy pobiera się opłatę od apelacji, na zasadach przewidzianych w art. 13.”

Na tej podstawie pracownika będzie obciążać dopiero opłata od apelacji w sprawie, w której wartość przedmiotu sporu będzie wyższa niż 50 tysięcy złotych. Jej wysokość będzie ustalona w oparciu o art. 13 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, zgodnie z którym: „W sprawach o prawa majątkowe przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia ponad 20 000 złotych pobiera się od pisma opłatę stosunkową wynoszącą 5% tej wartości, nie więcej jednak niż 200 000 złotych.”

Warto zaznaczyć, że nowelizacja nie jest pozytywnie odbierana przez ekspertów. Takie rozwiązanie może znacząco zwiększyć liczbę spraw wnoszonych przez pracowników do sądów, a w konsekwencji wydłużyć okres oczekiwania na wydanie wyroku. Dodatkowo otwiera się dla pracowników furtka występowania z roszczeniami, których wartość może być niezasadnie zawyżona.