27.07.2016 r.
3 min

Pracownicy tymczasowi pod „lupą legislacyjną”

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.07.2016r.
3 min

Uzasadnienie nowelizacji

Powołany powyżej projekt zarejestrowany jest w wykazie prac Rady Ministrów pod nr UD95. Ministerstwo wskazuje, iż „projektowane rozwiązania podyktowane są koniecznością wprowadzenia rozwiązań mających na celu poprawę warunków zatrudnienia pracowników tymczasowych, zwiększenie zakresu ochrony klientów agencji zatrudnienia oraz poprawę skuteczności działań kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy w obszarze szeroko rozumianej pracy tymczasowej, jak też bezpieczeństwa prawnego agencji pracy tymczasowej oraz pracodawców użytkowników. Na potrzebę wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących pracy tymczasowej zwracali uwagę: Główny Inspektor Pracy, związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz organizacje zrzeszające agencje pracy tymczasowej.”.

Zakres proponowanych zmian

Wskazując na potrzebę modyfikacji przepisów dotyczących pracowników tymczasowych MRPiPS planuje zmiany m.in. w zakresie:

  • określenia maksymalnego okresu wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego na rzecz danego pracodawcy użytkownika niezależnie od tego, czy jest on kierowany do pracy przez jedną czy kilka agencji,
  • zwiększenia ochrony pracownic w ciąży wykonujących pracę tymczasową oraz osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umowy prawa cywilnego,
  • uściślenia przypadków, w których nie może być powierzana praca tymczasowa w sytuacji wcześniejszego zwolnienia przez pracodawcę użytkownika jego stałego pracownika z przyczyn nie leżących po stronie takiego pracownika,
  • treści umowy o pracę poprzez zobowiązanie agencji pracy tymczasowej do zamieszczenia informacji dotyczącej umożliwienia temu pracownikowi nawiązania bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami agencji pracy tymczasowej,
  • ustalania wynagrodzenia lub ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy,
  • sankcji za niestosowanie przepisów ustawy,
  • ułatwienia wykonywania kontroli agencji zatrudnienia przez Państwową Inspekcję Pracy poprzez przywrócenie wymogu posiadania lokalu na biuro agencji zatrudnienia.

Podsumowując…

MRPiPS w uzasadnieniu projektu stwierdza, iż „głównym celem projektowanych zmian jest zatem podniesienie standardów pracy tymczasowej, warunków zatrudnienia pracowników tymczasowych i bezpieczeństwa prawnego pracodawców użytkowników korzystających z usług agencji pracy tymczasowej”.

Warto podkreślić, iż – zgodnie z założeniem MRPiPS – „ocenie inspektora Państwowej Inspekcji Pracy będzie (…) podlegać rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, nie zaś stanowisko pracy zajmowane przez wcześniej zwolnionego pracownika”.

Planowane wejście w życie ustawy nastąpi po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 3 pkt 4 i 7, które miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.