Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom w wieku przedemerytalnym, które spełniają warunki określone przez ustawodawcę w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 roku o świadczeniach przedemerytalnych. Osoby takie mogą równocześnie pracować. Muszą jednak pamiętać o ważnym obowiązku.
Osoby, które podejmują dodatkową pracę zarobkową po uzyskaniu uprawnień do świadczenia przedemerytalnego, zobowiązane są do przekazania do właściwego oddziału ZUS stosownej informacji o wysokości osiąganych przychodów. Muszą to zrobić do 31 maja 2024 roku za okres od 1 marca 2023 do 29 lutego 2024 roku.
Informacja taka ma istotne znaczenie dla ustalenia, że świadczenie jest wypłacane w prawidłowej wysokości. Świadczenie to może bowiem ulec zmniejszeniu lub zawieszeniu, jeśli przychody z pracy przekroczą graniczne kwoty. Jeśli przychód nie przekracza 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację to świadczenie nie ulegnie zmniejszeniu. Stanie się tak dopiero wtedy, gdy przychody osiągane przez uprawnionego do świadczeń od marca 2023 do końca lutego 2024 roku przekroczą kwotę 19 039,20 zł brutto. Dopiero przychody powyżej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, czyli ponad 53 308,80 zł brutto, spowoduje zawieszenie wypłaty świadczenia przedemerytalnego przez ZUS.
Zawiadomienia o wysokości przychodu można dokonać w dowolnej formie. ZUS nie przewidział w tym zakresie specjalnego druku. Powinno być to zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy za wskazany wyżej okres, zawierające składniki przychodu podlegające oskładkowaniu oraz wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia społecznego. W prawidłowej informacji powinny znaleźć się dane płatnika, dane świadczeniobiorcy i numer świadczenia, osiągnięte zarobki, pieczątkę płatnika składek i podpis upoważnionej osoby.