10.05.2010 r.
2 min

Prace w szczególnych warunkach

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.05.2010r.
2 min

Do rozstrzygnięcia, czy dany rodzaj pracy jest pracą, o której mowa w art.3 ust. l i 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656), a wiec czy dany pracownik powinien być uwzględniony w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, zobowiązany jest pracodawca. Przy tworzeniu wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze warto podjąć po kolei następujące czynności:

1. Sporządzić spis stanowisk pracy wraz z opisem wykonywanych zadań.
2. Zidentyfikować ryzyka zawodowe na powyższych stanowiskach pracy.
3. Przeanalizować załączniki do ustawy o emeryturach pomostowych pod kątem występowania takich prac w zakładzie.
4. Ponowne sprawdzić wybrane stanowiska z uwzględnieniem czynników ryzyka zapisanych w definicji pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
5. Ustalić liczbę stanowisk oraz policzenie łącznych kosztów pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest zobowiązany do współpracy z płatnikami w zakresie tworzenia i prowadzenia stanowisk, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz ewidencji pracowników wykonujących takie prace. Sprawy sporne dotyczące nieumieszczenia pracownika w tej ewidencji, a wykonującego takie prace rozpoznaje Państwowa Inspekcja Pracy. Zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy, pracownikowi, który nie zostanie umieszczony w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, przysługuje skarga do Państwowej Inspekcji Pracy.