27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
04.04.2023 r.
3 min

Praca w handlu w Wielką Sobotę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
04.04.2023r.
3 min

Co do zasady sobota nie jest dniem wolnym od pracy, jednak Wielka Sobota jest objęta szczególną regulacją na podstawie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z art. 1 wskazanej ustawy określa ona zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy (Wielką Sobotę).  Ponadto z jej art. 2 wynika, że ustawa ta jest aktem nadrzędnym wobec kodeksu pracy w zakresie dopuszczalności pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta, który w tym zakresie jest stosowany jedynie pomocniczo.

Powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – jest zakazane. Co jednak ważne, Wielka Sobota nie jest objęta bezwzględnym zakazem handlu, w takim samym zakresie jak w przypadku niedziel niehandlowych i świąt. Jako wykonywanie pracy w handlu oraz wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych należy rozumieć wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub zatrudnionego w okresie 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godziną 2400 w sobotę a godziną 2400 w niedzielę, i między godziną 2400 w dniu bezpośrednio poprzedzającym święto a godziną 2400 w święto.

Zakaz dotyczący Wielkiej Soboty ma inny zakres. Jak wynika z art. 8 ust. 1 przywołanej ustawy „w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych:

  1. handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  2. powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

– po godzinie 1400 są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6.” Wyjątki te odnoszą się do placówek, co do których ustawodawca przewidział wyłączenie od ogólnego zakazu handlu w niedziele i święta.

Zatem zgodnie z omówioną powyżej regulacją, do godziny 1400 Wielka Sobota traktowana jest jak każdy inny dzień pracy. Dopiero po wskazanej godzinie jest objęta zakazem wynikającym z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Warto także zwrócić uwagę, że skrócenie wymiaru czasu pracy tego dnia nie wpłynie niekorzystnie na wynagrodzenie osiągane przez pracowników. Ustawodawca określił to wprost w art. 9 omawianej ustawy. Zgodnie z treścią tego przepisu „pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru jego czasu pracy z powodu wykonywania pracy w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy do godziny 1400. Wynagrodzenie oblicza się stosując zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.”