09.03.2017 r.
3 min

Powrót z urlopów związanych z rodzicielstwem, a Fundusz Pracy od umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą

Ekspert PCKP

Skopiuj link
09.03.2017r.
3 min

Za pracownice powracające do pracy z urlopów związanych z rodzicielstwem pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy przez okres 36 miesięcy, liczony od następnego miesiąca po miesiącu w którym ubezpieczona powraca z danego urlopu. Zwolnienie z deklarowania i opłacania składek z tego tytułu przysługuje tylko i wyłącznie płatnikowi, który udzielił pracownicy urlopów związanych z rodzicielstwem. Nie ma również znaczenia czy w okresie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,  rodzicielskiego, czy wychowawczego dzieliła się uprawnieniami z ojcem dziecka, bowiem zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy będzie przysługiwało tylko pracodawcy jednego z rodziców, który pierwszy wystąpił z wnioskiem o świadczenia. Ponieważ zazwyczaj jest to pracodawca matki, bo to ona zazwyczaj wnioskuje o urlop macierzyński, zwolnienie z opłacania składek będzie przysługiwało jej płatnikowi, bez względu na to czy sama skorzysta z pełnego wymiaru przysługujących jej urlopów, czy podzieli się nimi z drugim rodzicem. Funduszu Pracy nie należy liczyć od wypłat dokonanych ubezpieczonej w okresie 36 miesięcznego zwolnienia,  bez względu na fakt, za jaki okres były one należne. Zdarzają się przypadki, kiedy w okresie 36 miesięcy po powrocie matki do pracy, pracodawca będzie zobowiązany naliczać składki na ten fundusz.

Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy dotyczy wyłącznie pracownic i nie ma zastosowania w stosunku do osób korzystających z zasiłków macierzyńskich z tytuły wykonywania umów zlecenia. Dlatego też w przypadku ubezpieczonych, w stosunku do których płatnik korzysta  z przedmiotowego zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy, zawierających po powrocie z urlopów związanych z rodzicielstwem umowy cywilnoprawne z własnym pracodawcą lub wykonujących je na rzecz własnego pracodawcy, należy opłacać i deklarować składki na Fundusz Pracy. Ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne są naliczone od łącznej podstawy wymiaru składek zawierającej zarówno wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, jak i zawartej umowy cywilnoprawnej, płatnik powinien zadeklarować składkę na Fundusz Pracy od części wynagrodzenia należnego z tytułu wypłaconej umowy cywilnoprawnej. W tym przypadku zwolnieniu będzie podlegała jedynie ta część wynagrodzenia jaką w okresie 36 miesięcy otrzyma ubezpieczona ze stosunku pracy.

 Podstawa prawna:

  • art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 645 z późn. zm.);
  • art. 9a ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1256);
  • art. 8 ust. 1 i 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963 z późn. zm.).