Spotkania z kontrahentami przy lunchach lub innych posiłkach są bardzo popularne, ponieważ sprzyjają budowaniu relacji biznesowych. Dają możliwość prowadzenia rozmów w mniej formalnej atmosferze. Z oferty gastronomicznej korzystają wtedy nie tylko klienci, ale też pracownicy, którzy również biorą udział w takich spotkaniach.
Warto zastanowić się, czy w takich okolicznościach pracownicy uzyskują przychód ze stosunku pracy, który powinien zostać opodatkowany. Jeśli posiłki dla pracowników są zapewniane w trakcie spotkań z kontrahentami i mają charakter służbowy, to nie stanowią one przychodu pracownika, a więc nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Nie dochodzi bowiem do spełnienia przesłanek nieodpłatnego świadczenia określonych w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. K 7/13. Aby świadczenie, z którego korzysta pracownik zostało uznane za nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych muszą zostać spełnione następujące warunki:
1. świadczenie zostało spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
2. świadczenie zostało spełnione w interesie pracownika (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosło mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
3. korzyść uzyskana przez pracodawcę jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Dodatkowo posiłki są elementem organizacyjnym spotkania, a nie świadczeniem na rzecz pracownika, a korzyść z ich zapewnienia odnosi przede wszystkim pracodawca, głównie poprzez sprawniejsze prowadzenie rozmów biznesowych.
Na poparcie takiego stanu rzeczy można przywołać interpretację indywidualną z 13 października 2021 roku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym posiłki spożywane przez pracowników podczas spotkań z klientami nie stanowią dla nich przychodu ze stosunku pracy. W uzasadnieniu wskazano, że świadczenie to nie spełnia przesłanek przychodu, ponieważ:
- nie jest spełnione w interesie pracownika, lecz pracodawcy,
- nie przynosi pracownikowi wymiernej korzyści majątkowej,
- nie ma charakteru dobrowolnego świadczenia na rzecz pracownika.
(sygn. 0114-KDIP3-1.4011.679.2021.1.AK).