Konsekwencje wypadku przy pracy, którego doznał pracownik, mogą ujawniać się i zmieniać na przestrzeni czasu. Z tego względu stwierdzony uszczerbek na zdrowiu może się pogłębić. Procentowy wymiar tego uszczerbku ma znaczenie dla ustalenia wysokości przysługującego pracownikowi jednorazowego odszkodowania.
Wskazane świadczenie przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Za stały uszczerbek na zdrowiu należy rozumieć takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności nierokujące poprawy. Natomiast za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający sześć miesięcy, mogące ulec poprawie. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje już po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
Jeżeli stan zdrowia ubezpieczonego ulegnie pogorszeniu już po zakończeniu leczenia i po przyznaniu odszkodowania, może on złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne ustalenie procentowego uszczerbku na zdrowiu. Musi załączyć do niego aktualną dokumentację medyczną.
Warto zwrócić uwagę, że omawiany wniosek nie będzie zasadny, jeśli uprzednio ustalono 0% uszczerbku na zdrowiu. W przypadku, gdy lekarz orzecznik za pierwszym razem nie stwierdził uszczerbku, to nie można zawnioskować o jego zwiększenie. Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwiększenie odszkodowania przysługuje, gdy stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu ulegnie zwiększeniu, wskutek pogorszenia stanu zdrowia, o co najmniej 10 punktów procentowych w stosunku do tego, który był podstawą do przyznania odszkodowania.
Odszkodowanie przyznaje się w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli w stosunku do ubezpieczonego została orzeczona całkowita niezdolność do pracy mogą mu przysługiwać dodatkowe świadczenia. Kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej określa obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 marca 2025 roku w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej w okresie od 1 kwietnia 2025 roku do 31 marca 2026 roku.