Pracodawca, który zdecydował się przeprowadzić zwolnienia grupowe, a następnie będzie rekrutował pracowników z tej samej grupy zawodowej, powinien zatrudnić ponownie pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy. Pracownik musi w tym celu zgłosić zamiar podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy w ciągu roku od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy.
W oparciu o treść art. 9 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, powstanie po stronie pracodawcy obowiązku ponownego zatrudnienia pracownika jest uzależnione od łącznego spełnienia następujących przesłanek:
- rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w ramach zwolnienia grupowego (a nie w ramach zwolnień indywidualnych z powołaniem na ustawę ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników pracodawca),
- pracownik zgłosił zamiar podjęcia pracy z zachowaniem ustawowego terminu,
- pracodawca zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej, do której należał zwolniony pracownik,
- nie upłynęło jeszcze 15 miesięcy od dnia rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia.
Co ważne, omówionemu wyżej obowiązkowi pracodawcy, odpowiada roszczenie pracownika o ponowne zatrudnienie, w razie ziszczenia się wszystkich niezbędnych przesłanej (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 lutego 1994 roku, sygn. akt I PZP 2/94).