Jeżeli zatem matka dziecka będąca pracownikiem złoży pracodawcy wniosek w terminie 21 dni od dnia porodu, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego, po złożeniu pracodawcy rezygnacji z wykorzystywania urlopu rodzicielskiego, otworzy drogę do korzystania z tego urlopu pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko. Dotyczy to również sytuacji, gdy matka dziecka nie będąca pracownikiem, ale objęta ubezpieczeniem w razie choroby i macierzyństwa złoży wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. We wskazanych wyżej przypadkach ojciec dziecka, który jest pracownikiem, będzie mógł korzystać z urlopu rodzicielskiego.
Jeżeli natomiast pracownica lub odpowiednio ubezpieczona w razie choroby i macierzyństwa nie złoży wniosku o wykorzystywanie po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wówczas pracownik ojciec wychowujący dziecko lub ubezpieczony w razie choroby i macierzyństwa nie będący pracownikiem może dzielić urlop macierzyński z matką dziecka, składając wniosek o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.
Rodzicie dziecka mogą również jednocześnie korzystać z tego uprawnienia, ale w taki sposób, aby łączny wymiar urlopu nie przekroczył 32 lub 34 tygodni w zależności od ilości dzieci urodzonych przy porodzie.
W okresie pobierania przez jednego z rodziców dziecka zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego drugi rodzic może korzystać z urlopu rodzicielskiego. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego i okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać przysługującego wymiaru 32 lub 34 tygodni.