Odpowiedź:
Ustawodawca przewidział dwa tryby, w jakich pracownica może składać wniosek o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego.
Podstawę prawną pierwszego trybu stanowi art. 1791 § 1 k.p. Przepis ten przyznaje pracownicy prawo do złożenia, nie później niż w terminie 21 dni po porodzie, pisemnego wniosku o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynikającym z art. 1821a § 1 k.p.
Omawiany tryb charakteryzuje się tym, iż pracownica składa wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wynikającym z przepisów prawa wymiarze, tj. 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub 34 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Pracownica może się jednak dzielić się z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym – ojcem dziecka korzystaniem z urlopu rodzicielskiego albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 1821c § 2 i 4 k.p. (art. 1791 § 2 k.p.).
W przypadku gdy pracownica nie złożyła wniosku, o którym mowa w art. 1791 § 1 k.p., urlop rodzicielski może jej zostać udzielony na trybie określonym w art. 1811d k.p. Z przepisu tego wynika, iż urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Rzeczony wniosek nie musi obejmować pełnego wymiaru przysługującego pracownicy urlopu wypoczynkowego. Pracownica może zatem złożyć wniosek o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, jak i w części. Przy czym, w przypadku gdy urlop udzielany jest w częściach, winny one przypadać bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego i stanowić wielokrotność tygodnia (art. 1821c § 1 k.p.). Jedynie wyjątkowo urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu (art. 1821c § 2 k.p.).
W razie korzystania z urlopu rodzicielskiego w częściach, żadna z części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Zasada ta nie dotyczy pierwszej części urlopu rodzicielskiego. W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może ona być krótsza niż 6 tygodni. Co więcej, jeżeli pracownik przyjął na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – w wieku do 10 roku życia, pierwsza część urlopu rodzicielskiego może zostać skrócona maksymalnie do 3 tygodni. Również ostatnia część urlopu rodzicielskiego może być krótsza. Ma to miejsce, jeżeli pozostała do wykorzystania część urlopu wynosi mniej niż 8 tygodni (art. 1821c § 4 k.p.).
Z przedstawionego stanu fatycznego wynika, iż pracownica od razu po porodzie złożyła wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego. Jednakże przedmiotowy wniosek nie obejmuje pełnego wymiaru przysługującego pracownicy urlopu rodzicielskiego, lecz jego część (24 tygodnie). Natomiast warunkiem uznania, iż wniosek o urlop rodzicielski został złożony w trybie określonym w art. 1791 § 1 k.p., jest objęcie nim całości przysługującego pracownicy urlopu rodzicielskiego. Nie ma zatem podstaw do uznania, iż pracownica złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w trybie art. art. 1791 § 1 k.p.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta