Do wypłaty świadczeń i zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa są uprawnieni płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 osób w danym roku kalendarzowym. Stan zgłoszenia bada się na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, aby w roku kolejnym z dniem 1 stycznia płatnik mógł przejąć obowiązki płatnika zasiłków. Jeżeli u płatnika składek na dzień 30 listopada ubiegłego roku nie było osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, do badania należy przyjąć pierwszy miesiąc, w którym zgłoszenia do tego ubezpieczenia płatnik składek dokonał.
Do liczby osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu należy przyjąć pracowników (w tym uczniów), podlegających ubezpieczaniu chorobowemu nakładców oraz osoby wykonujące umowy zlecenia, agencyjne lub inne umowy o świadczenie usług wykonywane na zasadach dotyczących umowy zlecenia i osoby z nimi współpracujące, a także osoby prowadzące działalność pozarolniczą, pod warunkiem zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego.
W liczbie ubezpieczonych nie należy uwzględniać osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych oraz duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.
W pozostałych przypadkach zasiłki i świadczenia z ubezpieczenia społecznego wypłaca ZUS.
Jeżeli płatnik składek przed dniem 1 stycznia nie był płatnikiem świadczeń i zasiłków, a wypłaty zasiłku dokonywał ZUS, w przypadku, gdy zasiłek jest należny za nieprzerwany okres i kolejnych wypłat po 1 stycznia powinien dokonać płatnik składek, ZUS kontynuuje wypłatę zasiłku do końca należnego zasiłkobiorcy okresu. Jeśli nastąpi zmiana rodzaju zasiłku, kolejnej wypłaty dokona ubezpieczonemu już uprawniony do tego płatnik składek.
Płatnicy składek uprawnieni do wypłaty zasiłków i świadczeń z ubezpieczenia społecznego dokonują tych obowiązków tylko i wyłącznie, w przypadku trwania ubezpieczenia. Jeżeli z zasiłkobiorcą zostanie rozwiązana umowa o pracę lub zlecenia, czy też inna umowa będąca tytułem do ubezpieczeń, od dnia następnego po jej rozwiązaniu organem uprawnionym do kontynuacji wypłat zasiłków staje się dla zasiłkobiorcy ZUS.
Podstawa prawna:
- art. 61 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.).
- ust. 366-370 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.).