Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnym, rentowemu i zdrowotnemu, o ile nie posiadają innych obowiązkowych tytułów do nich. Składki są finansowane z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS. Urlop wychowawczy nie stanowi tytułu do ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego.
Podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych dla osób przebywających na urlopie wychowawczym ustala się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (5 203,80 zł) oraz nie może być niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia (3 499,50 zł).
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne osób korzystających z urlopu wychowawczego jest kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego zgodnie z przepisami o świadczeniach rodzinnych (art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Wynosi ona 620 zł. Składka ta jest niepodzielna nawet w przypadku rozpoczęcia lub zakończenia korzystania z urlopu wychowawczego w trakcie miesiąca.
Jeżeli w trakcie udzielonego urlopu ubezpieczony/a zacznie wykonywać umowę zlecenia, prowadzić działalność pozarolniczą, czy podejmie inną pracę, to powinien powiadomić o tym swojego pracodawcę (płatnika). Wtedy urlop wychowawczy nie będzie już tytułem obowiązkowym.