Stan nieczynny
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2016 roku, poz. 1379), zwana dalej Kartą Nauczyciela, przyznaje nauczycielowi, któremu dyrektor szkoły wypowiedział stosunek pracy z uwagi na częściową likwidację szkoły albo ze względu na zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze prawo do przejścia w stan nieczynny.
Przejście w stan nieczynny następuje na pisemny wniosek nauczyciela złożony w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy. Wniosek czyni wypowiedzenie bezskutecznym. Jednakże stosunek pracy wygasa z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym. Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje dla nauczyciela skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w zakresie świadczeń przedemerytalnych (art. 20 ust. 5c Kary Nauczyciela).
Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny przez okres pozostawania w stanie nieczynnym otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze oraz ma prawo do innych świadczeń pracowniczych i do dodatków socjalnych, w szczególności dodatku wiejskiego oraz dodatku mieszkaniowego. Przez inne świadczenia pracownicze należy rozumieć m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego, ulg przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego. Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny nie ma natomiast prawa do dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także prawa do nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy (art. 20 ust. 6 Karty Nauczyciela).
Wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi przeniesionemu w stan nieczynny niezależnie od tego, czy jest w tym czasie zdolny do pracy, czy nie
Podjęcie pracy
Na warunkach określonych w art. 20 ust. 8 Karty Nauczyciela nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny może podjąć zatrudnienie w tej samej lub w innej szkole zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Praca nawiązywana jest na wniosek nauczyciela lub dyrektora szkoły.
Podjęcie pracy przez nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym może nastąpić jedynie w wypadkach podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania w tej samej lub w innej szkole. Wskazana w art. 20 ust. 8 Karty Nauczyciela przesłanka zatrudnienia nauczyciela na czas określony ma charakter odrębny i jest niezależna od przesłanek określonych w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Jak wyjaśnił bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z z dnia 4 grudnia 2007 roku, sygn. akt I PK 166/07, „w art. 20 ust. 8 Karty Nauczyciela została uregulowana samodzielna przesłanka zatrudnienia nauczyciela na czas określony, niezależna od tych, które zostały wymienione w art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Spełnienie lub niespełnienie przesłanki potrzeb organizacyjnych szkoły nie ma w tej sytuacji przesądzającego znaczenia dla oceny słuszności rozpoznawanego roszczenia.” (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 2007 roku, sygn. akt I PK 166/07).
Nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym może podjąć pracę w niepełnym lub w pełnym wymiarze zajęć. Czas trwania stosunku pracy nie może być jednak dłuższy niż okres stanu nieczynnego.
W przypadku podjęcia pracy na podstawie art. 20 ust. 8 Karty Nauczyciela z nauczycielem przeniesionym w stan nieczynny nawiązywany jest odrębny stosunek pracy.
Z tytułu wykonywania pracy nauczycielowi przysługuje odpowiednie do wymiaru zajęć wynagrodzenie. Jest ono wypłacane niezależnie od pobieranego wynagrodzenia z tytułu pozostawania w stanie nieczynnym. Tym samym nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym, który podjął pracę na podstawie art. 20 ust. 8 Karty Nauczyciela, otrzymuje wynagrodzenie zarówno z tytuły pozostawania w stanie nieczynnym, jak i pozostawania w stosunku pracy.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta