Prawo Pracy
04.10.2024 r.
4 min

Planowane preferencje dla pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT i AR

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
04.10.2024r.
4 min

1 października Sejm uchwalił ustawę, która określa preferencje dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Przepisy przewidują między innymi zastąpienie odprawy przysługującej „terytorialsom” świadczeniem początkowym oraz wprowadzenie ulg podatkowych dla przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi i prawnymi, zatrudniających pracowników będących żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej i żołnierzami Aktywnej Rezerwy.

Obecnie, zgodnie z treścią art. 306 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny „pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby”. Roszczenie o wypłatę odprawy staje się wymagalne w dniu poprzedzającym dzień stawienia się pracownika w jednostce wojskowej, czyli w ostatnim dniu świadczenia przez pracownika pracy przed rozpoczęciem służby wojskowej.

Mocą ustawy z dnia 1 października 2024 roku o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy powyższy przepis zostanie uchylony. Jednak na podstawie nowego przepisu art. 480a ustawy o obronie Ojczyzny:

1. Żołnierz OT otrzymuje świadczenie początkowe w wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

2. Żołnierzowi OT świadczenie początkowe przyznaje dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz OT pełni służbę, a wypłaca jednostka wojskowa, na której zaopatrzeniu finansowym żołnierz pozostaje. Świadczenie początkowe wypłaca się w terminie wypłaty uposażenia zasadniczego przypadającego po zakończeniu szkolenia, o którym mowa odpowiednio w art. 173 ust. 1 i art. 173a ust. 1.

3. Świadczenie początkowe może być przyznane żołnierzowi OT tylko jeden raz w trakcie pełnienia terytorialnej służby wojskowej. W przypadku ponownego powołania do terytorialnej służby wojskowej świadczenie początkowe nie przysługuje.

Dodatkowo ustawa przewiduje preferencje podatkowe dla podatników zatrudniających żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej Rezerwy (art. 26he ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 18eg ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Będą oni mogli odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę uzależnioną od tego, jak długo żołnierz będzie pełnił swoją służbę w okresie zatrudnienia. Jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 1 rok nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie podatnik, będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania 12 000 zł. Kwota ta rośnie z każdym kolejnym rokiem nieprzerwanej służby pracownika (np. co najmniej 5 lat nieprzerwanej służby – 24 000 zł odliczane od podstawy opodatkowania). Podatnik będący mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą może podwyższać kwoty, o których mowa w art. 26he ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o współczynnik 1,5. Prawo do odliczenia przysługuje również w wysokości 1/12 ustalonej kwoty za każdy pełny miesiąc kalendarzowy tego zatrudnienia, jeśli trwa ono krócej niż pełny rok podatkowy. Odliczenia będzie dokonywać się w rocznym zeznaniu podatkowym.

W chwili obecnej analizowana ustawa trafiła do Senatu.