18.03.2016 r.
3 min

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika, który nie przepracował pełnego miesiąca

Ekspert PCKP

Skopiuj link
18.03.2016r.
3 min

Zgodnie z art. 153 kodeksu pracy (dalej: KP), pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Zasada nabywania urlopu wypoczynkowego w sposób cząstkowy obowiązuje tylko w roku kalendarzowym, w którym pracownik podejmuje swą pierwszą w życiu pracę. W kolejnym roku kalendarzowym i w latach następnych, pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego już na normalnych zasadach.

Upływ jednego miesiąca, który uprawnia pracownika do nabycia urlopu wypoczynkowego w cząstkowym wymiarze w pierwszym roku pracy ustalamy stosując potoczny sposób liczenia terminów, według którego termin ten upływa w przeddzień dnia odpowiadającego nazwie dnia początkowego (por. m.in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19.12.1996 r., I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310). W konsekwencji jednomiesięczny termin rozpoczęty – tak jak w zapytaniu – w dniu 7 grudnia 2015 r., upłynie w dniu 6 stycznia 2016 r. Oznacza to, że pracownik nie przepracował w 2015 r. pełnego miesiąca, a tym samym nie nabył w ogóle prawa do urlopu w swym pierwszym roku pracy.

Dopiero z dniem 1 stycznia 2016 r. nabył on prawo do 20 dni urlopu należnego za rok 2016, z którego będzie mógł skorzystać już na normalnych zasadach. A zatem już od początku tego roku dysponuje on pełnym 20-dniowym urlopem wypoczynkowym, który teoretycznie – po uprzednim uzgodnieniu z pracodawcą – mógłby wykorzystać w całości już w styczniu.

Wymiar urlopu pracownika uzależniony jest od stażu pracy, do którego wlicza się nie tylko okresy zatrudnienia w charakterze pracownika, ale również okresy nauki i inne okresy niebędące okresami zatrudnienia, o których pisaliśmy w artykule: „Co wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego?” Pracownik, o którym mowa w zapytaniu jest absolwentem szkoły wyższej. Z tego tytułu, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się 8 lat, co uprawnia go do urlopu w wymiarze 20 dni (zob.  art. 154 § 1 pkt 1 KP). Prawo do 26-dniowego urlopu wypoczynkowego nabędzie z chwilą uzyskania 10-letniego stażu, czyli po przepracowaniu 2 lat. Moment ten nastąpi w dniu 6 grudnia 2017 roku.
 

""