Wątpliwości budzi kwestia związana z liczeniem owego pierwszego miesiąca pracy. Kodeks pracy nie reguluje bowiem kwestii związanych z liczeniem terminów. Zatem przez art. 300 kodeksu pracy, odpowiednie zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego. Mówi się jednak o odpowiednim stosowaniu, a nie stosowaniu tych przepisów wprost, co oznacza, że nie zawsze reguły przewidziane prawem cywilnym będą miały zastosowanie wprost do regulacji przewidzianych kodeksem pracy. Tak jest na przykład przy liczeniu miesiąca pracy w rozumieniu art. 153 par. 1 kodeksu pracy. Przyjmuje się bowiem, że miesiąc pracy skończy się zawsze o jeden dzień wcześniej niż to wynika
z art. 114 kodeksu cywilnego. Jeżeli zatem pracownik będzie zatrudniony od dnia 05.02.2014 r. do 31.03.2014 r. nabędzie prawo do urlopu za jeden miesiąc, który upływnie w dniu 04.03.2014 r. Powyższe potwierdza stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy z dnia 17 stycznia 2011 r. (nr GPP-364-4560-103-1/10/PE/RP), w którym Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy stwierdził, że „należy przyjąć, że dla celów obliczania okresów pracy warunkujących nabycie uprawnień pracowniczych miesiąc pracy upływa w dniu poprzedzającym upływ miesięcznego terminu obliczonego stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego. Przykładowo jeśli stosunek pracy został nawiązany 4 stycznia, to miesiąc pracy upłynie 3 lutego, a rok pracy 3 stycznia następnego roku kalendarzowego.”.
Zapisz się
Do naszego newslettera
Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, nagraniami, darmowymi wydarzeniami oraz ofertą szkoleniową i nie pozwól zaskoczyć się żadnym zmianom w przepisach.