W stosunku do aktualnego stanu prawnego nowelizacja rozszerza zakaz palenia na wszystkie obiekty użytku publicznego, miejsca pracy, środki transportu publicznego i związane z nimi obiekty oraz na obiekty sportowe i rekreacyjne, reguluje także kwestię palenia w bezpośrednim sąsiedztwie wejść i wyjść z miejsc publicznych. Zgodnie z projektem wprowadzony zostanie generalny zakaz palenia w przestrzeni publicznej. I tak zakaz palenia wyrobów tytoniowych ma obowiązywać:
1) na terenie zakładów opieki zdrowotnej,
2) na terenie szkół, w tym szkół wyższych, oraz placówek oświatowo – wychowawczych, niezależnie od wieku uczniów i rodzaju działalności edukacyjnej,
3) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w p. 1 i 2,
4) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku i innych dostępnych do użytku publicznego,
5) w środkach pasażerskiego transportu publicznego i związanych z nimi obiektach (stacje, dworce kolejowe i autobusowe, porty lotnicze, a w granicach miejscowości – także przystanki)
6) w obiektach sportowych
7) w prywatnych środkach transportu samochodowego:
a) w związku z wykonywaniem zarobkowym przewozu osób,
b) gdy pasażerami są dzieci do lat 13,
8) w odległości mniejszej niż 10 metrów od wejścia do obiektów, o których mowa w pkt. 1–6.
Odnosząc się do obowiązków pracodawcy związanych z nową regulacją to dopuszczalne będzie wyłączenie spod przedstawionego powyżej zakazu m.in. wyodrębnionych i odpowiednio przystosowanych pomieszczeń (palarni) w zakładach pracy innych niż szkoły (inne placówki edukacyjne) i zakłady opieki zdrowotnej. Urządzenie palarni w świetle postanowień projektu będzie prawem pracodawcy, a nie jego obowiązkiem, tak jak ma to miejsce w aktualnym stanie prawnym. Jak wyraźnie wskazano w projekcie „znosi się obowiązek tworzenia palarni w zakładach pracy przewidziany w odrębnych przepisach”.
Nowe przepisy wprowadzają również w załączniku do projektu nowe, surowsze wymagania w stosunku do pomieszczeń, w których urządzane będą palarnie. Stąd też istniejące palarnie, utworzone na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, niespełniające nowych wymogów, podlegać będą likwidacji w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy. Uzupełnieniem nowej regulacji są przepisy sanacyjne, zgodnie z którymi kto m. in. dopuszcza na podległym mu terenie do palenia wyrobów tytoniowych wbrew przedstawionym powyżej zakazom bądź nie oznacza miejsc, objętych zgodnie z przepisami ustawy zakazem palenia oraz zwolnionych z tego zakazu podlegać będzie karze grzywny do 20 000 zł. Z kolej kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazem palenia (na przykład pracownik nierespektujący zakazu palenia na terenie zakładu pracy) podlega karze grzywny do 100 zł. Ściganie wspomnianych powyżej czynów będzie następowało w trybie orzekania w postępowaniu w sprawach o wykroczenia.