Wśród takich świadczeń, jednymi z najbardziej popularnych są tak zwane pakiety medyczne. Zazwyczaj mogą z nich korzystać zarówno pracownicy jak i członkowie ich rodzin. Czy w obu sytuacjach pracodawcy mogą zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone na taki cel?
Pracodawca często chce pokrywać koszty pakietów medycznych w pełnym zakresie, gdyż upatruje w tym szansy na pozyskiwanie najlepszych fachowców oraz zmotywowanie pracowników do pracy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Oznacza to, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Tym samym, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, o ile pozostają w związku przyczynowym z przychodami (tzn. wydatki takie są uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ w rezultacie ich poniesienia podatnik może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów), a więc których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Co istotne, muszą być to wydatki, dzięki którym podatnik może osiągnąć przychód podlegający opodatkowaniu. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, z wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Można przyjąć, że z punktu widzenia zakwalifikowania wydatku do kosztów uzyskania przychodu istotne znaczenie ma także cel jego poniesienia. Niewątpliwie wydatki na zakup pakietów medycznych dla pracowników oraz członków ich rodzin zostaną poniesione w trosce o pracowników i ich rodziny. Takie działanie ma skutkować zwiększeniem motywacji pracowników do pracy, ich lojalności wobec pracodawcy, jak również budować wizerunek pracodawcy jako dbającego nie tylko o swoich pracowników, ale również o członków ich rodzin. Co więcej pracodawca upatruje w tego rodzaju działaniach szansy na pozyskanie najlepszych fachowców. Wysoko wykwalifikowana kadra stanowi bowiem istotny element budowania przewagi konkurencyjnej, co w konsekwencji może wpływać na wysokość osiąganych przez pracodawcę przychodów. W ostatecznym rozrachunku wszystko to ma przyczyniać się do poprawy atmosfery w pracy i zwiększania wydajności pracy, co w sposób bezpośredni ma się przekładać na uzyskiwane przez pracodawcę przychody. Tym samym wydatki poniesione przez pracodawcę na zakup pakietów medycznych dla pracowników i członków ich rodzin mogą zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu.