28.09.2009 r.
2 min

Oświadczenie o sytuacji socjalnej osoby korzystającej ze świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.09.2009r.
2 min

Zarzucono nam, że taki sposób badania sytuacji socjalnej pracownika jest niezgodny z prawem. Otrzymaliśmy wystąpienie, w którym wskazano, że naruszyliśmy w ten sposób art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS. Czy nasze działanie jest rzeczywiście nieprawidłowe?

W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu rozdysponowanie świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS następuje na podstawie oświadczenia pracownika, w którym deklaruje on swój miesięczny dochód w roku poprzedzającym rok kalendarzowy, w którym występuje o przyznanie świadczenia finansowanego ze środków ZFŚS. Badanie sytuacji socjalnej prowadzone przez pracodawcę obejmuje tylko jeden z elementów sytuacji socjalnej osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia finansowanego ze środków ZFŚS, a mianowicie sytuację materialną.

Art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS wymaga natomiast, aby przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnione były od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Tworząc regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych możemy więc kryteria wskazane przez ustawodawcę wyłącznie doprecyzowywać, nie możemy natomiast z nich rezygnować, czy też zastępować innymi (np. wprowadzając kryterium stażu pracy czy też pozostawania w zatrudnieniu w określonej dacie). W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu podczas przeprowadzania badania socjalnego pominięto natomiast sytuację życiową i rodzinną osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia. W prawidłowo skonstruowanym oświadczeniu wszystkie trzy elementy, o których mówi ustawodawca, uwzględnione są w jego treści, a oświadczenie zawiera informację o dochodzie członka rodziny prowadzącego wspólnie z ubiegającym się o przyznanie świadczenia gospodarstwo domowe.

Na marginesie powyższych rozważań należy zwrócić uwagę, że przyjęty w zakładzie sposób badania sytuacji socjalnej pracownika w sposób nieuprawniony zawęża również badanie sytuacji materialnej pracownika. Badanie to obejmuje bowiem wyłącznie dochody uzyskane ze stosunku pracy. Poza przeprowadzonym badaniem pozostają inne dochody (np. wynikające z pracy w oparciu o umowę cywilnoprawną), które mogą w zasadniczy sposób wpływać na sytuację materialną.