27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatek PIT
26.01.2024 r.
2 min

Opodatkowanie wynagrodzenia prokurenta

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
26.01.2024r.
2 min

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorcę. Obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Musi być udzielona na piśmie pod rygorem nieważności. Prokury może udzielić przedsiębiorca podlegający obligatoryjnemu wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Prokurentem może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Za swoje działanie prokurent może otrzymywać wynagrodzenie jednak nie jest to warunek konieczny. Jeśli je uzyskuje to źródło przychodów jest uzależnione od podstawy, na której prokurent działa. Może bowiem działać wyłącznie na podstawie uchwały o powołaniu. Poza tym, może zawrzeć z przedsiębiorcą umowę o pracę lub umowę zlecenia.

W pierwszym przypadku uzyskuje przychody z innych źródeł, w drugim ze stosunku pracy, zaś w trzecim z działalności wykonywanej osobiście. W drugim i trzecim wariancie przedsiębiorca pełni wobec niego funkcję płatnika. Oznacza to, że nalicza, pobiera i odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, stosując takie same zasady jak w przypadku pozostałych pracowników i zleceniobiorców. Natomiast w pierwszym scenariuszu prokurent samodzielnie musi naliczyć i odprowadzić podatek. Dokonuje tej czynności dopiero w zeznaniu rocznym na podstawie otrzymanej od przedsiębiorcy informacji. Do swoich przychodów w omawianym zakresie stosuje skalę podatkową.