10.07.2013 r.
1 min

Opodatkowanie świadczeń wypłacanych po zmarłym pracowniku

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.07.2013r.
1 min

Jednakże z chwilą śmierci pracownika zmienia się kwalifikacja wypłacanych przez jego pracodawcę przychodów. Nie wszystkie też przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jak wskazano bowiem w art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe, co w konsekwencji oznacza, że płatnik nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy. Również osoby, którym wypłacono takie świadczenia, nie mają obowiązku wykazywać ich do zeznaniu rocznym. Kwota odprawy pośmiertnej i zasiłku pogrzebowego nie podlega również doliczeniu do masy spadkowej i opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
W przypadku gdy pracodawca wypłaca po zmarłym pracowniku świadczenia innego rodzaju niż wskazane powyżej (np. wynagrodzenie, premię, ekwiwalent za urlop), to w pierwszej kolejności powinien ustalić, czy należności te wypłacane będą osobom uprawnionym do renty rodzinnej. Jeżeli tak, to będą one stanowiły przychód z praw majątkowych, od których pracodawca ma obowiązek pobrać zaliczki na podatek dochodowy.
W sytuacji gdy świadczenia będą wypłacane innym osobom, nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym i powinny być doliczone do masy spadkowej, a w konsekwencji opodatkowane podatkiem od spadku.