17.07.2013 r.
3 min

Opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne od polisy grupowego ubezpieczenia na życie

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.07.2013r.
3 min

W podstawie wymiaru składek nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy w skutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków (art. 18 ust. 3 wzmiankowanej ustawy). Podstawy wymiaru nie stanowią przychody, które zostały wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Na podstawie §2 ust. 1 pkt 24 powołanego rozporządzenia z podstawy wymiaru składek wyłączone zostały składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagrodzeniu (regulamin wynagrodzenia), jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku. Na podstawie wzmiankowanego przepisu z podstawy wymiaru składek wyłączone są składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie choroby lub też okresu pobierania zasiłków. Wówczas te składniki wypłacane są za okres choroby oraz pobierania zasiłków są wyłączone z podstawy wymiaru składek. Natomiast składniki wypłacane za okres, w którym praca była świadczona, stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Przepis §2 ust. 1 pkt 24 powołanego rozporządzenia ma zastosowanie do składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie choroby czy też pobierania zasiłków.

Kosztów związanych z polisą ubezpieczeniową pokrywanych za pracownika równocześnie pobierającego wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne w części przypadającej na ten okres nie należy wliczać do podstawy wymiaru składek, tylko wówczas gdy wewnętrzne przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy wyraźnie wskazują, że pracodawca jest zobowiązany finansować koszty związane z polisami również za ten okres. Gdy takiego zapisu nie ma, koszt składnika wypłaconego pracownikowi za czas jego niezdolności do pracy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Wobec powyższego finansowane przez pracodawcę polisy ubezpieczeniowe, jeżeli są przychodem uzyskiwanym ze stosunku pracy, należy traktować jako składnik wynagrodzenia, o którym mowa w powołanym wyżej §2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia. Obowiązujące bowiem przepisy prawne, w tym szczególnie Kodeks pracy, nie precyzują pojęcia „składniki wynagrodzenia”, zatem kodeksowy katalog wypłat uwzględnia przychód pracownika w postaci opłacanej polisy ubezpieczeniowej jako składnik wynagrodzenia.