Obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów korekcyjnych
Obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych wynika z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r., nr 148, poz. 973 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem. Stosownie do dyspozycji tego przepisu pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
O okulary korekcyjne lub refundację ich zakupu może ubiegać się pracownik, który używa w czasie pracy monitora ekranowego przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, tj. co najmniej 4 godziny (§ 2 pkt 4 rozporządzenia). Nie mają zatem znaczenia założenia pracodawcy, jakie przyjął on odnośnie wymiaru czasu pracy przy komputerze na danym stanowisku. Znaczenie ma faktyczny wymiar czasu, jaki pracownik musi poświęcić na pracę przy komputerze (zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 maja 2011 r., sygn. akt IV SA/Po 196/11; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 10 października 2006 r., sygn. akt II SA/Ol 536/06 ). Ponadto, w myśl § 8 ust. 2 rozporządzenia, wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej winny wykazywać potrzebę stosowania okularów podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Informacja o konieczności noszenia okularów w czasie pracy przy komputerze powinna zostać zamieszczona w zaświadczeniu lekarskim.
Komu przysługują okulary korygujące wzrok
Zgodnie z § 2 pkt 4 rozporządzenia pod pojęciem pracownika rozumieć należy każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Oznacza to, iż pracodawca obowiązany jest zapewnić okulary korekcyjne wszystkim zatrudnionym przez niego osobą, jeżeli użytkują one w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy i przemawiają za tym wyniki profilaktycznych badań lekarskich. Pracodawca nie powinien zatem uzależniać realizacji tego obowiązku od charakteru zatrudnienia, tj. zatrudnienia jako stażysta, praktykant, pracownik, albo od czasu trwania umowy, tj. umowa na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony.
Wartość okularów
Ustawodawca nie określił standardu, jakiemu mają odpowiadać zapewniane przez pracodawcę okulary. W związku z tym przyjmuje się, iż pracodawca winien zapewnić okulary w standardzie podstawowym. Zasada ta dotyczy zarówno sytuacji, gdy pracodawca samodzielnie dokonuje zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika, jak i gdy partycypuje w kosztach ich zakupu. Jeżeli pracownik korzystający z refundacji na zakup okularów korekcyjnych zakupiłby okulary w wyższym niż podstawowy standardzie i w związku z tym przekroczył wartość dofinansowania, z własnych środków pokrywa różnicę pomiędzy ceną zakupu a kwotą refundacji.
Częstotliwość zakupu okularów korygujących
Przepisy nie określają częstotliwości realizacji przez pracodawcę obowiązku zapewnienia okularów korekcyjnych. Zazwyczaj odpowiednie regulacje w tym przedmiocie można odnaleźć w regulacjach wewnątrzzakładowych, w szczególności w regulaminie pracy. Należy jednak pamiętać, iż w rzeczywistości częstotliwość realizacji przez pracodawcę przedmiotowego obowiązku zależy od indywidualnych potrzeb pracownika. W przypadku pogorszenia się lub poprawy wzroku pracownika, potwierdzonej orzeczeniem lekarza medycyny pracy, pracodawca obowiązany jest zapewnić mu nowe okulary, bez względu na termin określony w regulaminie.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta