Określenie obowiązujących pracownika norm czasu pracy jest elementem koniecznym każdej informacji, bez względu na to, czy pracodawca jest objęty regulaminem pracy, czy też nie.
Zagadnienie to z pozoru nie budzi wątpliwości. W praktyce sprawia jednak trudności wielu pracodawcom, przy czym najpowszechniej pojawiającym się błędem w tworzonych informacjach jest wskazywanie wymiaru czasu pracy pracownika bez odniesienia się do obowiązującej pracownika normy dobowej i tygodniowej.
Realizacja tego punktu informacji wymaga przede wszystkim ustalenia, jaki akt prawny kształtuje obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę sporządzonej wyłącznie w oparciu o przepisy Kodeksu pracy obowiązująca pracownika norma czasu pracy wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym. Normy te zostają niezmienne nawet wówczas, gdy pracownik świadczy pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy lub stosowany jest wobec niego równoważny system czasu pracy dopuszczający możliwość wydłużenia dobowego wymiaru do 12, 16 lub 24 godzin. W takim przypadku prawidłowo sporządzona informacja o warunkach zatrudnienia nadal powinna określać normę jako 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień.
Nie ma natomiast przeciwwskazań prawnych, aby w takiej informacji podkreślić pracownikowi również, jaki jest jego wymiar czasu pracy. Przykładowo, gdy pracownik jest zatrudniony w wymiarze ½ etatu, zaś jego rozkład czasu pracy przewiduje wykonywanie pracy po 4 godziny dziennie, przekazując mu informację dodatkową w trybie art. 29 § 3 Kodeksu pracy można wskazać, iż „obowiązująca Pana/Panią norma czasu pracy wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin przeciętnie na tydzień, z tym zastrzeżeniem, że Pana/Pani wymiar czasu pracy to 4 godziny na dobę”.
Jeżeli natomiast pracownika obowiązuje na podstawie ustawy szczególnej inna norma czasu pracy niż wskazana powyżej, to trzeba ją uwzględnić w informacji o warunkach zatrudnienia. Przykładowo, pracownik z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności powinien mieć wskazane w informacji o warunkach zatrudnienia, że obowiązująca go dobowa i tygodniowa norma czasu pracy wynosi odpowiednio 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień, gdyż takie normy czasu pracy określa wówczas dla niego ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.