Począwszy od 22.02.2016 r. długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony ustalany jest na analogicznych zasadach jak w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony, zgodnie z art. 36 § 1 kodeksu pracy (dalej: KP). Jest on zatem uzależniony od łącznego okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, czyli od tzw. stażu zakładowego. Na poczet przedmiotowego stażu wliczany jest okres obowiązywania każdej umowy o pracę zawartej pomiędzy tymi samymi stronami, niezależnie od jej rodzaju, czy też występujących pomiędzy nimi przerw.
Jednakże w okresie przejściowym, wprowadzająca omawiane zmiany ustawa z dnia 25.06.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1220) przewiduje pewien wyjątek w tym zakresie. Dotyczy on mianowicie umów o pracę na czas określony, które obowiązywały w dniu jej wejścia w życie, tj. 22.02.2016 r. Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia takich umów o pracę, jeżeli ich wypowiedzenie nastąpi 22.02.2016 r. lub później, nie będą uwzględniane okresy zatrudnienia u danego pracodawcy przypadające przed tą datą (zob. art. 16 ustawy). Okresy te będą natomiast uwzględniane przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia każdej umowy o pracę na czas określony zawartej pomiędzy tymi samymi stronami od 22.02.2016 r. (por. stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7.10.2015 r. w sprawie w sprawie liczenia 33 miesięcy umów terminowych).
W zapytaniu mamy do czynienia z umową na czas określony, która nie obowiązywała w dniu 22.02.2016 r., lecz została zawarta już po tej dacie. Nie znajduje więc do niej zastosowania wyjątkowa regulacja wynikająca z art. 16 ustawy. Tym samym, okres jej wypowiedzenia ustalany będzie w oparciu o łączny okres zatrudnienia u danego pracodawcy, a zatem z uwzględnieniem okresu obowiązywania umowy o pracę na okres próbny.