W myśl przepisów art. 6 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t.: Dz. U. z 2009 r., Nr 153, poz. 1227 ze zm.) za okresy składkowe uważa się przypadające przed dniem 15 listopada 1991 r. okresy wykonywania na obszarze Państwa Polskiego pracy nakładczej:
- objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, za które opłacono składkę na to ubezpieczenie lub w których występowało zwolnienie od opłacania składki,
- przed dniem objęcia obowiązkiem ubezpieczenia z tego tytułu,
jeżeli w tych okresach osoba wykonująca taką pracę uzyskiwała wynagrodzenie w wysokości co najmniej połowy obowiązującego najniższego wynagrodzenia, określonego na podstawie przepisów Kodeksu pracy.
Zatem jeżeli z tytułu wykonywania pracy nakładczej, nie osiągnął Pan połowy najniższego wynagrodzenia, nie ma przeszkód do uwzględnienia okresu pracy w gospodarstwie rolnym, o którym umowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej przy ustalaniu uprawnień do emerytury.
Zobacz szkolenia: