Odpowiedź:
W celu określenia prawa pracownika do nagrody jubileuszowej konieczne jest ustalenie jego stażu pracy. Przy obliczaniu stażu pracy uwzględnieniu podlegają wszystkie okresy świadczenia przez pracownika pracy na podstawie umowy o pracę, zarówno u aktualnego pracodawcy, jak i u pracodawców, z którymi pracownik wcześniej pozostawał w stosunku pracy. Wliczeniu podlegają również okresy zaliczalne, wskazane w przepisach odrębnych. Takim przepisem jest m.in. art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1065 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. Pozwala on na wliczenie do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium z tytułu uczestnictwa w szkoleniu, stypendium pobieranego w okresie odbywania stażu oraz stypendium przysługującego uczestnikom przygotowania zawodowego dorosłych. W/w świadczeń nie uwzględnia się jednak przy ustalaniu:
- okresów wymaganych do nabycia prawa oraz ustalania wysokości i okresu pobierania zasiłku;
- okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego;
- stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów (art. 79 ust. 2 ustawy).
Ustawa nie pozwala na wliczenie do stażu pracy okresu, w którym pracownik był zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny bez prawa do zasiłku.
Reasumując. Przy ustalaniu stażu pracy niezbędnego do nabycia nagrody jubileuszowej uwzględnieniu ulega okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Nie uwzględnia się natomiast okresu, przez który pracownik był bezrobotny, bez prawa do zasiłku. Przepisy wewnątrzzakładowe mogą jednak przewidywać wliczenie do stażu pracy rzeczonego okresu.