05.06.2014 r.
2 min

Okres pobierania renty a prawo do emerytury częściowej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
05.06.2014r.
2 min

Dodatkowym warunkiem, jaki muszą spełnić ubezpieczeni, którzy ukończyli wiek 62 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jest udowodnienie okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego – odpowiednio – co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Staż ustalany jest na zasadach przyjętych dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach. Uwzględnieniu podlegają:
 

  • okresy składkowe,
  • okresy nieskładkowe,
  • okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego i pracy w tym gospodarstwie,
  • okresy pobierania renty (nowe brzmienie art.10 a ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, ze zm.).

Zatem przy ustalaniu stażu emerytalnego, wynoszącego 35 lub 40 lat, przyjmowane są wszystkie okresy składkowe oraz okresy nieskładkowe, w wymiarze nie większym niż 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Okresy te, gdy będą zbyt krótkie, mogą być uzupełnione do wymaganych 35 lub 40 lat, okresami pracy w gospodarstwie rolnym lub okresami prowadzenia gospodarstwa rolnego, a także okresami pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jeżeli wnioskodawca utracił prawo takiej do renty). Okresów pobierania renty nie uwzględnia się, jeżeli zbiegają się w czasie z okresami składkowymi, nieskładkowymi i okresami prowadzenia gospodarstwa rolnego i pracy w tym gospodarstwie, jeżeli okresy te zostały uwzględnione przy ustalaniu 35 (40) lat.